Brána ke sbírkám Ústeckého kraje Brána ke sbírkám
Ústeckého kraje


aktuální počet sbírkových předmětů: 2069

Oblastní muzeum a galerie v Mostě, p. o.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě, p. o.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě - OMGM (zal. 1888) v současnosti zahrnuje sbírkové fondy pěti v minulosti sloučených institucí - původního německého Městského muzea v Mostě (od 1888), českého Podkrušnohorského muzea v Mostě (1928-1938), Městského muzea v Horním Litvínově (1898-1963), Vlastivědného muzea v Hoře Svaté Kateřiny (1947-1965) a Galerie výtvarného umění v Mostě (1969-2018). Dle Centrální evidence sbírek OMGM nyní spravuje dvě sbírky, obnášející celkem 23 oborových podsbírek s celkovým počtem exponátů přesahujícím 200 tis. kusů.

Sbírky

Archeologická

Podsbírku tvoří předměty, které pocházejí z archeologických nalezišť situovaných do lokalit mosteckého Podkrušnohoří a okresem vymezených částí Českého středohoří a Žatecké plošiny. Částečně pocházejí také z Duchcovska. V podsbírce jsou zastoupeny keramické, kamenné a kovové předměty, rovněž zvířecí kosti, lebky apod.
Podsbírka dokumentuje prehistorické osídlení dokladované projevy hmotné kultury od neolitu po raně historické období a dokládá vývoj lidské civilizace v okolí Komořanského jezera a v povodí řeky Bíliny a Srpiny.

Botanická

Podsbírka obsahuje převážně herbářové listy vyšších rostlin. Exponáty pochází převážně z lokalit severozápadních Čech, starší sběry částečně i z jiných oblastí Evropy (hlavně Alpy), několik kusů herbářových listů pochází ze Severní Ameriky.

Další - Hudba

Předměty v podsbírce pocházejí z území mosteckého okresu. Podstatná část pochází z Děkanského kostela v Mostě. V podsbírce jsou zastoupeny různé hudební nástroje a také notový materiál - rukopisné opisy skladeb hudebních skladatelů 18. stol. (z kůru Děkanského kostela v Mostě a kostela minoritů v Mostě), dále soubor tištěného notového materiálu pro bývalý Mozartův symfonický orchestr v Litvínově. Sbírka převážně dokumentuje období od konce 17. stol. do 50. let 20. stol.

Další - Ostatní konzervační fond (OKF)

Materiál zařazený do fondu podsbírky pochází převážně z Čech a celé Evropy (nejvíce z Německa). Především jsou zde zastoupeny tisky ve formě vázaných knih, periodik, pamětních tisků, vyhlášek, patentů, apod. Po obsahové stránce se jedná o obrozeneckou literaturu, historii, dějiny umění, přírodní vědy, encyklopedická díla, filologická, literární díla, judaika, regionální literaturu apod.

Entomologická

Převážnou část podsbírky tvoří suchý preparovaný hmyz, především brouci a motýli. Ve velmi malém množství jsou zde zastoupeny i další řády: blanokřídlí, rovnokřídlí, dvoukřídlí, polokřídlí ad. Exponáty pochází převážně z lokalit severozápadních Čech, zejména okresu Most a Chomutov, dále střední a jižní Evropy, v malé míře i tropických oblastí.

Etnografická

Předměty podsbírky pocházejí převážně z mosteckého regionu. Ve sbírce jsou zastoupeny předměty podle několika hlavních celků: zemědělství, soubor domácího nářadí, příprava stravy, řemesla - pomůcky pro punčochářství, nářadí pro hračkářskou výrobu apod. Podsbírka dokládá způsob života a obživy včetně projevů hmotné kultury v lidovém prostředí regionu.

Fotografie, filmy, videozáznamy a jiná média

Předměty podsbírky pocházejí z okresu Most. Sbírka obsahuje dokumentární filmy zachycující historii regionu: odhalování pomníku T.G.M. v Mostě (30. léta), film o výstavbě Chemických závodů v Záluží, výstavba sídliště v Litvínově za druhé světové války. Dále filmy zachycující likvidaci starého Mostu a zachycující proměny regionu v důsledku postupu povrchové těžby uhlí a likvidace obcí.

Historická

Předměty podsbírky pocházejí převážně z mosteckého regionu. Některé mají přímo původ regionální provenience, některé předměty byly importovány do zdejšího prostředí migrací obyvatelstva z jiných částí českých zemí a z jiných oblastí česko-německého prostředí (Chebsko, Karlovarsko). Podsbírka je tvořena především oděvy, oděvními a textilními doplňky, prapory a korouhvemi. Součástí podsbírky je soubor oděvů a doplňků z pozůstalosti Ulriky von Levetzow.

Jiná - Regionální literatura(RK)

Podsbírka obsahuje literaturu pocházející a vztahující se k oblasti Mostecka a dalších oblastí severních Čech. V této podsbírce se nachází převážně literatura ve formě vázaných knih, periodik, kalendářů, drobných tisků. Nejvíce zastoupenými obory jsou: historie, vlastivěda, dějiny umění, přírodní vědy, demografické studie, hospodářství atd. v jazyce českém a německém. Sbírka zahrnuje regionální literaturu po r. 1861 do současnosti.

Jiná - Různé

Předměty pocházejí z okresu Most a jsou různorodého charakteru. Při dalším doplňování mohou dát základ novým samostatným podsbírkám, např. modely zaniklých památkových objektů, modely návrhů nových objektů a areálů apod.

Knihy

Místem původu všech inkunábulí je Německo. Staré tisky pocházejí z Čech a z různých míst Evropy. Inkunábule i staré tisky jsou ve větší míře ve formě vázaných knih, drobných tisků a map. Veškeré inkunábule jsou v jazyku latinském, staré tisky převážně v němčině, latině, dále v češtině, francouzštině. Knihy pocházejí z 15. – 19. století.

Militária

Předměty pocházejí z různých míst Evropy i mimo Evropu. Ve sbírce jsou zastoupeny zbraně palné (pistole, revolvery, pušky lovecké a vojenské); zbraně chladné (meče, tesáky, kopí, halapartny, rapíry apod.). Ostatní předměty tvoří dělové koule, helmy, zbroj, různé typy munice, střepiny z granátů a další torza válečné munice (první a druhá světová válka), upomínkové předměty z vojenského materiálu apod.

Negativy a diapozitivy

Negativy a diapozitivy pocházejí převážně z okresu Most a pocházejí ze 70. - 80. let 20. stol. a dokumentují zaniklé obce v těžební oblasti Mostecka.

Numizmatická

Předměty podsbírky pocházejí ze všech států Evropy, zastoupena část států Asie, Ameriky (severní a jižní), vybraných států Afriky a to v jednotlivých časových horizontech. V podsbírce jsou zastoupeny mince, bankocedule, bankovky, městské almuženky, odznaky, upomínkové medaile, pamětní medaile, vojenské řády a vyznamenání. Nejstarší exponáty pochází z 2. stol. př. n. l. (Egypt). Sbírku doplňují pamětní medaile a odznaky regionálního charakteru dokladující činnost spolků, korporací, organizací a obdobných aktivit od pol. 19. stol. v etnicky smíšeném česko-německém prostředí.

Paleontologická

Podsbírka obsahuje zkameněliny a otisky flóry a fauny převážně z lokalit severozápadních Čech a Barrandienu. Exponáty jsou časově zařazeny do období kambria až kvartéru. Sbírka vznikla sloučením kolekcí litvínovského a mosteckého muzea a Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí v Mostě.

Petrografická

Podsbírka obsahuje minerály a horniny převážně z lokalit severozápadních Čech. Exponáty jsou časově zařazeny do období proterozoika až kvartéru. Sbírka vznikla sloučením kolekcí litvínovského a mosteckého muzea, Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí v Mostě a střediska odborné výchovy GŘ SHD.

Písemnosti a tisky

Rukopisy pocházející převážně z oblasti severních Čech a z Litoměřicka (Třebívlicko). Rukopisy jsou ve větší míře ve vázané formě. Po obsahové stránce převládá náboženská tématika. Nejstarší exponáty pochází z 2. pol. 14. stol.

Uměleckého řemesla

Předměty v podsbírce pocházejí převážně z území Mosteckého regionu. V podsbírce jsou zastoupeny předměty podle několika hlavních celků: soubor lidového nábytku, soubor nábytku z pozůstalosti Ulriky von Levetzow, Ozdobné a užitné předměty z kovů - soubor cínového nádobí a náčiní, soubory nádobí a náčiní z mědi, z mosazi a bronzu, soubor kovářských předmětů. Nejstarší předměty pocházejí z 16. stol.

Uměleckoprůmyslové práce

Předměty podsbírky pocházejí převážně z území mosteckého regionu. V podsbírce jsou zastoupeny předměty podle několika celků: keramika a kamenina - užitné ozdobné předměty pro městské i lidové prostředí, Porcelán, užitné a ozdobné předměty. V podsbírce je soubor porcelánu s cibulovým vzorem (Míšeň, Dubí), dále soubor předmětů vyráběných v porcelánce v Mostě na přelomu 19. a 20. stol. Sklo - zastoupeny předměty prezentující různé sklářské technologie, soubor mléčného skla a soubor dutého skla, soubor benátských zrcadel a vitráží. Nejstarší předměty pocházejí ze 17. stol.

Věda, technika a průmyslová výroba

Předměty podsbírky pochází převážně ze severozápadních Čech, ojediněle ze Saska. Ve sbírce jsou zastoupeny především předměty s oblasti hornictví. Sbírka vznikla sloučením kolekcí litvínovského, mosteckého a kateřinského muzea v 60. letech 20. stol.

Výtvarného umění

Předměty pocházejí z jednotlivých míst Evropy a jsou i regionální provenience. V podsbírce jsou zastoupeny obrazy, kresby, akvarely a plastiky. Podsbírka obsahuje hodnotný soubor deskových obrazů z období gotiky a renesance. Podsbírka obsahuje také obrazy italských mistrů 15. a 16. stol., soubor plastik apoštolů od J. A. Dietze 18. stol. a soubor plastik z období gotiky.

Zoologická

Ve vertebratologické sbírce jsou tekutinové preparáty, osteologický materiál, včetně trofejí, dermoplastické praparáty, balky, kožky a menší počet mumifikovaných Chiropter. Exponáty pochází převážně z lokalit severozápadních Čech. Sbírka měkkýšů (Mollusca) obsahuje suché preparáty ulit suchozemských a vodních šneků pocházející převážně ze severozápadních Čech.