Brána ke sbírkám Ústeckého kraje Brána ke sbírkám
Ústeckého kraje


aktuální počet sbírkových předmětů: 4575

Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

Regionální muzeum v Teplicích je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje specializující se na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech. Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky, cínařství a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.
Muzeum sídlí v budově zámku, který se nachází v nejstarší části lázeňského města Teplice, na místě, kde v pol. 12. stol. založila královna Judita klášter benediktinek. Muzeum vzniklo v r. 1897 z iniciativy Muzejní společnosti.

Uvnitř zámeckých budov jsou dochovány původní interiéry jako např. renesanční sál s malovaným kazetovým stropem, rokokový sál s bohatou štukovou výzdobou či pokoje s dobovým zařízením. Návštěvníci si mohou prohlédnout muzejní expozice zaměřené na archeologii, geologii, zoologii, historii, lázeňství, numismatiku a výtvarné i užité umění. Do návštěvnického okruhu je zahrnuto i vnitřní nádvoří zámku s vyznačeným půdorysem klášterní basiliky a moderní expozicí „Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích“, která je umístěna v tzv. románském křídle zámku. Součástí tohoto prohlídkového okruhu je, kromě umělé jeskyně - grotty ze 17. století a malovaného sálu, i románská krypta s výjimečně zachovalým interiérem, jímž se řadí mezi nejvýznamnější památky románské doby v Čechách. Vedle stálých expozic můžete v teplickém muzeu celoročně navštívit i řadu zajímavých výstav. Od roku 2004 jsou archeologické oddělení a konzervátorské dílny umístěny v Archeologickém depozitáři v Sobědruhách u Teplic, kde roku 2019 vznikla též specializovaná rentgenologická laboratoř ke konzervaci kovů a archeologizovaného skla, která poskytuje své služby ostatním muzeím a za úplatu i nejširší veřejnosti.

V současnosti muzeum pečuje o více než milion sbírkových předmětů rozčleněných do jednotlivých odborných oddělení.

Sbírky

Botanická

Podsbírka vznikla v letech 2009-10 v rámci realizace vědeckovýzkumného úkolu Zámecká zahrada. Průzkum a sběr dokladového materiálu byl zaměřen na bylinné patro prostoru teplické zámecké zahrady s výjimkou trav, mechů a lišejníků. Celkem bylo zjištěno 119 taxonů 33 čeledí a vytvořeno 201 herbářových listů.

Další - Archeologická sbírka - fond Archeologické muzeum

Podsbírka dokumentuje z pravěkých dějin období od mladší doby kamenné až po dobu římskou a dále raný středověk až novověk. Podstatnou část fondu tvoří keramické zlomky a celé nádoby, dále zvířecí kosti, zlomky mazanice a doklady výrobní činnosti (struska, sklovina).

Další - Archeologická sbírka - fond Archeologický ústav

Podsbírka dokumentuje dobu pravěkou a protohistorickou v celém rozsahu od mladšího neolitu po mladší dobu hradištní a dobu raného až vrcholného středověku, prostřednictvím nálezů při velkoplošných odkryvech vyvolaných důlní a s ní související činností v širokém pásu Podkrušnohoří, zahrnující celou levobřežní část povodí řeky Bíliny.

Další - Archeologická sbírka - fond Bílina

Sbírku začala budovat v roce 1902 založená Muzejní společnost, svého rozmachu se však dočkala až po roce 1921 po vzniku Městského muzea v Bílině. Svou činnost ukončilo muzeum v roce 1965 a jeho archeologickou sbírku převzalo v roce 1971 tehdy Oblastní muzeum v Teplicích.

Další - Archeologická sbírka - fond Duchcov

Nálezy pochází z Duchcova a jeho okolí, nejčastěji do vzdálenosti 5 km, významnými lokalitami z bezprostřední blízkosti Duchcova se staly Libkovice, Liptice, Ledvice a Zabrušany, v nichž se soustřeďují kultury téměř ze všech období. Převzetí archeologické sbírky bývalého Městského muzea v Duchcově teplickým muzeem se uskutečnilo v roce v roce 1982.

Další - Archeologická sbírka - fond Teplice

Základem fondu Teplice se staly dary knížete Carlose Clary-Aldringena, H. Hallwicha, Gustava Carla Laubeho a vídeňského továrníka B. Willnera z období po založení Muzejní společnosti a nákupy 1. a 2. soukromé sbírky A. H. Fassla (1897 a 1918) a soukromé sbírky R. Weinzierla (1903). Nejhodnotnější sbírkové předměty byly ale získány až vlastní terénní činností pracovníků teplického muzea v letech 1898-1943.

Další - Archeologická sbírka-fond Sobědruhy

Fond byl založen 1. listopadu 2001, kdy se zřizovatelem a správcem RMT stal Ústecký kraj. Je tvořen keramickými zlomky, kamennými nástroji, zvířecími kostmi, zlomky mazanice a doklady výrobní činnosti (strusky a sklovina).

Další - Bibliofilie

Sbírka faksimilií a bibliofilií, založená roku 1977, dokumentuje převážně práci českých knihařů celého 20. století. Obsahově dokumentuje literaturu od 12. (faksimile) po 20. století.

Další - Cín

Podsbírka vypovídá o zpracování cínu v Krušných horách a výrobě cínařských výrobků v severních a severozápadních Čechách a střední Evropě. Sbírka počtem patří mezi největší soubory cínu na území České republiky, nejstarší doklady jsou ze 17., nejvíce předmětů pochází z 19. století.

Další - Exlibris

Podsbírka je zaměřena na české exlibris 20. století, vypovídá o jeho rozvoji a zahrnuje na 180 jmen významných autorů. Soubor obsahuje exlibris severočeských autorů a vypovídá o sběratelské činnosti teplického sběratele K. Pavelky.

Další - Fotografie z období od r. 1918 po současnost

Podsbírka je tvořena fotografiemi historických událostí a společenských jevů a jejich proměny v regionu od roku 1918 do současnosti. Prvotním cílem sbírky je podchycení společenského, kulturního, hospodářského a politického vývoje v regionu.

Další - Fotografie ze sbírek Clary - Aldringenů

Podsbírka vypovídá o vývoji fotografie, zejména portrétní, ve 2. polovině 19. století ve střední Evropě z hlediska technologického i obsahového. Portréty rodiny majitelů teplického zámku, jejich přátel a známých osobností, přibližují práci fotografických ateliérů Teplic, Vídně, Benátek a Paříže.

Další - Grafiky a kresby

Podsbírka zahrnuje následující oblasti: Tepliciana - pohledy na Teplice a okolí a kresba a grafika 18. – 20. století; grafika 16. – konce 18. století evropské provenience; grafika 19. století s rozsáhlou kolekcí topografických atlasů a map a hodnotnou kolekcí grafiky biedermaieru; grafika 20. století; cenná kolekce německých autorů 1900-38; grafika po roce 1950 až po současnost; kolekce teplických autorů 60. let 20. století; kresba - hodnotná kolekce malířů a kreslířů drážďanské krajinářské školy, kresba biedermaieru - soubor kreseb C. R. Crolla a kresby německých autorů 20. – 30. let 20. století.

Další - Historická fotografie do r. 1918

Podsbírka vypovídá o společenských, politických, kulturních a sociálních událostech teplického regionu od vzniku fotografie do roku 1918. Dokumentuje výrobu, dopravu, činnost spolků a organizací, osobnosti teplického regionu, způsob života a práci teplických fotoateliérů.

Další - Klášterní knihovna Cisterciáků v Oseku

Celek historické knihovny kláštera cisterciáků v Oseku tvoří sbírka rukopisů, prvotisků a starých tisků, kterou v minulosti klášter vlastnil, převážně z období z 15. až 20. století. Podsbírka obsahuje kulturní památky.

Další - Lázeňství

Podsbírka vypovídá o využívání přírodních léčivých zdrojů, o vývoji lázeňské léčby a proměnách lázeňského prostředí od jejich počátků do současnosti. Hlavní dokumentační oblastí jsou lázně v teplickém regionu a v severních Čechách, zahrnuje ale i předměty vázané k lázeňství v celých Čechách i v zahraničí.

Další - Modely hub severozápadních Čech

Unikátní sbírka modelů hub zhotovených z umělé hmoty (moduritu) a posléze polychromovaných byla vytvořena v 60. až 80. letech 20. století modelářem panem Stanislavem Lánským z Náchoda. Podsbírka charakterizuje typické i vzácnější taxony hub širšího regionu severozápadních Čech a zároveň vypovídá o zastoupení těchto taxonů v uvedeném území v době vzniku.

Další - Obrazy a plastiky

Podsbírka vypovídá o umění 15. – 21. století. K nejstarším předmětům náleží soubor pozdně gotické plastiky. Nekvalitnější část podsbírky tvoří kolekce moderního českého malířství ze sbírky Ctirada Erbana a soubor německočeských umělců.

Další - Porcelán a keramika

Sbírka prezentuje ukázky produkce významných evropských, českých a lokálních firem na výrobu keramiky a porcelánu. Kvalitou provedení a výběrem předmětů je výjimečná především kolekce secesní keramiky (cca 400 ks) nebo soubor exponátů z bývalé Odborné keramické školy v Teplicích (cca 2000 ks).

Další - Regionální literatura

Do sbírky je zařazována literatura související svým obsahem s územím Teplicka, okresu Teplice, částečně bývalého Severočeského kraje, území Krušných hor a Českého středohoří. Jádro sbírky tvoří tzv. Tepliciana A. H. Fassla, ucelená řada tištěných soupisů lázeňských hostů z let 1800 až 1938, balneologická literatura teplických lázeňských lékařů od 17. do 20. století nebo regionální periodický tisk od počátku 19. století do současnosti.

Další - Rukopisy

Podsbírka obsahuje rukopisy z 16. až 20. století, které pocházejí z majetku obyvatel, ze zaniklé knižní sbírky nebo knihovny regionu, tematicky čerpající z našeho regionu nebo psané osobností z něho pocházející. Nejstaršími rukopisy jsou dva české rozměrné pergamenové zpěvníky teplického literátského bratrstva z let 1560 a 1566.

Další - Sklo

Ve sbírce jsou zastoupena užitková a dekorativní skla vyrobená jak klasickým manufakturním způsobem, tak i tovární pásovou produkcí (lisované sklo, láhve apod.). V posledním desetiletí se sbírka rozšířila zejména o soubor regionálního lisovaného skla 20. Století, svými unikátními exponáty a soubory jedinečně dokumentuje zaniklou sklářskou výrobu zejména v Ústeckém kraji.

Další - Sklo dokumentace

Podsbírka vypovídá o technické přípravě výroby lisovaného skla, obsahuje návrhy, technické výkresy, katalogy a ostatní materiály, předcházející a dokumentující přípravu před zhotovením konečného výrobku. Vypovídá o výrobních programech skláren na Kamenném Pahorku v Košťanech u Teplic a v Rudolfově huti v Dubí.

Další - Staré tisky

Podsbírka dokumentuje vývoj knihtisku v letech 1501-1800 a výběrově do roku 1850. Základ tvoří knihy získané prvním kustodem muzea F. H. Fasslem ke konci 19. Století, dnes je soustavně doplňován bohemikální literaturou a tisky s místní proveniencí (původní majitel, tiskař, nakladatel nebo autor z Ústeckého kraje).

Etnografická

Podsbírka vypovídá o životě venkovského a dělnického obyvatelstva především z teplického regionu. Nejstarší předměty pocházejí ze 17. století, jádro sbírky však tvoří exempláře z 18. a 19. století.

Geologická

Podsbírka celkově dobře vypovídá o geologické výjimečnosti i pestrosti a nesmírném nerostném bohatství regionu Teplicka, resp. celého Ústeckého kraje. Základem podsbírky se v roce 1897 stala soukromá sbírka A. H. Fassla, která se od roku 1947 rozšiřuje vlastními sběry z Teplicka, Českého středohoří a východních Krušných hor.

Jiná - Historická dokumentace

Podsbírka vypovídá o historickém, hospodářském, společenském a sociálním vývoji regionu a dokumentuje události, které měly na jeho utváření zásadní vliv. Počátek sbírky je vymezen rokem 1918 a vznikem samostatného Československého státu.

Jiná - Historická sbírka Regionálního muzea v Teplicích

Podsbírka vypovídá o společenských, politických, kulturních a sociálních událostech teplického regionu od středověku do roku 1918, převážně však v období 19. století a prvních desetiletí 20. století. Tvoří ji několik fondů: nábytek, textil, pohlednice, historické hodiny, osvětlovadla a militárie.

Jiná - Osek - obrazy a plastiky

Podsbírka vypovídá o sběratelské činnosti oseckých opatů konce 18. a počátku 19. století a zobrazuje vývoj regionu severozápadních Čech na konci 15. a v 1. polovině 16. století.

Jiná - Sbírka Městského muzea v Bílině

Podsbírka vypovídá o historii Bíliny z různých oblastí, především v oblasti každodennosti, historie lázeňství a městské historické architektury.

Jiná - Sbírka Městského muzea v Krupce

Jedná se o fond, který vypovídá o životě obyvatel Krupky, zachycuje některé historické stavby, které již dnes neexistují, a dokumentuje tradiční řemesla, která se v minulosti v Krupce provozovala.

Jiná - Umělecká sbírka Clary - Aldringen

Podsbírka sběratelskou činnost šlechtického rodu v průběhu 19. století. Vypovídá také o vývoji a užití grafických technik. Obsahuje část osobních archivů jednotlivých členů rodu, zejména kresby a alba, obrazová galerie přibližuje portréty 18. - 20. století a malby interiérů.

Negativy a diapozitivy

Podsbírka vypovídá o kulturních, společenských a sociálních událostech v regionu po roce 1900 a o stavebním vývoji, obsahuje také ukázky z dějin umění a architektury, kterými dokumentuje výuku na Odborné keramické škole v Teplicích, z jejichž sbírek diapozitivy pocházejí.

Neurčená

Numizmatická

Podsbírka vypovídá o vývoji platidel od starověku do současnosti. Zřetel je brán především na středoevropský, český a regionální kontext tohoto fenoménu. Její součástí jsou i fondy medailí, plaket a odznaků.

Paleontologická

Převažující část sbírky tvoří paleontologický materiál terciérního útvaru ze současných vlastních sběrů kurátora, které se od roku 1995 soustřeďují především na území Českého středohoří a Teplicka. Z pohledu stratigrafie obsahuje sbírka hodnotný paleontologický materiál mezozoika z křídového útvaru Teplicka a terciéru severočeské hnědouhelné pánve i Českého středohoří.

Zoologická

Podsbírka celkově dobře vypovídá o zoologické pestrosti a bohatství regionu Teplicka, resp. celého Ústeckého kraje. Obsahuje mnoho vzácných dokladů o výskytu celé řady kriticky ohrožených či již v našem kraji se nevyskytujících druhů živočichů, z pohledu veřejnosti jsou velmi atraktivní některé entomologické kolekce nebo sbírky mořských měkkýšů či rohů exotických savců.