Brána ke sbírkám Ústeckého kraje Brána ke sbírkám
Ústeckého kraje


aktuální počet sbírkových předmětů: 2069

Oblastní muzeum v Chomutově, p. o.

Oblastní muzeum v Chomutově, p. o.

Oblastní muzeum v Chomutově je příspěvkovou organizací a jeho zřizovatelem je Ústecký kraj. Muzeum bylo slavnostně otevřeno v roce 1923, ale vznikalo již od roku 1911. Vedení muzea sídlí v budově bývalého jezuitského gymnázia. Muzeum zároveň užívá přízemní sály a místnosti historické radnice města a prostory sousedního začleněného kostela svaté Kateřiny. V obou muzejních budovách se pravidelně konají především vánoční výstavy a adventní koncerty, ale i letní příměstské tábory. V muzeu jsou pořádány krátkodobé výstavy s různou tematikou a veřejnosti jsou nabízeny rovněž některé stálé expozice. Součástí muzea v hlavní budově je volně přístupná muzejní knihovna se studovnou. V případě zájmu je možné si v muzeu objednat komentovanou prohlídku města nebo výpravu po okolí. Celá sbírka oblastního muzea je zapsána v centrální evidenci sbírek a dělí se na 29 podsbírek. Všechny tyto podsbírky společně dokumentují historii a život v severozápadních Čechách a Krušných horách.
Muzeum vydává celou řadu odborných publikací.

Sbírky

archeologická

Archeologická podsbírka (označení archeologické části sbírky chomutovského muzea v CES) je tvořena třemi samostatnými fondy: fond Chomutov (starý a nový fond), fond Kadaň (starý a nový fond) a fond Most. Archeologické pracoviště spravuje jednu z nejrozsáhlejších archeologických sbírek v Ústeckém kraji, tedy více než 500 000 kusů předmětů. Podsbírka dokumentuje historii od paleolitu po novověk. Součástí podsbírky jsou nálezy z evropsky významných lokalit, např. z Vikletic.

botanická

V podsbírce se nachází asi 70 000 předmětů. OMCV je v současné době jediným pracovištěm, které systematicky shromažďuje botanický materiál z Krušných hor a Krušnohorského podhůří, Podkrušnohorské pánve, Středního Poohří, Doupovské pahorkatiny a Doupovských vrchů.
Botanická sbírka byla založena a i do budoucnosti bude rozšiřována tak, aby reprezentativně dokumentovala flóru severozápadních Čech a sloužila jako srovnávací a dokladový herbář květeny ČR. V současné době je herbář logicky rozdělen na čtyři podskupiny: lišejníky, mechorosty, houby a cévnaté rostliny.

cín

V podsbírce se nachází přes 900 ks sbírkových předmětů. Převážnou část podsbírky tvoří sbírkové předměty ze severozápadních Čech a z pohraniční krušnohorské oblasti. Většinu sbírky lze datovat do 19. a 20. století a patří k velmi zajímavým sbírkovým předmětům.

etnografická

V podsbírce se nachází přes 3 000 ks sbírkových předmětů. Tato podsbírka je složena ze dvou základních podskupin Různé a Etnografie. Každá má poněkud jiné zaměření, proto je sbírka svým složením velmi pestrá. Podskupina Různé se zaměřuje na předměty každodenní potřeby. Do podskupiny Etnografie jsou shromažďovány předměty typické pro náš region. Z časového hlediska se v podsbírce nacházejí převážně předměty z 18. až 20. století. Většina sbírky časově spadá do pozdějších období.

faleristika

V podsbírce se nachází přes 1500 ks předmětů. Podsbírka obsahuje rozsáhlý fond regionálních a evropských vojenských a civilních odznaků, medailí a plaket z období od 19. století do současnosti.

fotografie a filmy …

Podsbírka vznikla sloučením dvou fotografických fondů z chomutovského a kadaňského muzea. Historické snímky obou měst z konce 19. a první poloviny 20. století zachycují dobový život a významné události z pohledu tehdejších obyvatel. Vedle těchto fotografií zachycuje sbírka i každodenní život obyvatel v jednotlivých městech bývalého okresu Chomutov. Podsbírka se systematicky dlouhodobě rozvíjí i nadále mapováním a dokumentováním každodenního života. V podsbírce můžeme najít přibližně 3000 fotografií.

geologická

V současné době je sbírka rozdělena na tři podskupiny: minerály, horniny a paleontologický materiál.
Ve sbírce hornin a minerálů jsou zastoupena všechna hlavní naleziště Krušných hor a Chomutovska. Nezpracovanou část sbírky tvoří neurčený paleontologický materiál z různých lokalit severozápadních Čech a Evropy a vzorky hornin a minerálů bez lokalit a určení.

hodiny

V podsbírce se nachází okolo 200 ks sbírkových předmětů. V roce 1887 byla v Chomutově založena pobočka hodinářského závodu Kienzle ve Schwenningenu nad Neckarem v německém Schwarzwaldu. Na základě velké produkce hodin této značky v Chomutově byla vytvořena podsbírka, jejímž základem jsou právě tyto hodiny. Je jich celkem 53 kusů, což je 27 % podsbírky. Další rozvoj podsbírky je zaměřen na doplnění chybějících typů hodin značky Kienzle, případně na časové období, které není zastoupeno.

lapidárium

Zastoupeny jsou kamenné plastiky, architektonické články, náhrobníky a další kamenné předměty z období od gotiky až po 20. století. Některé předměty jsou vzácnými svědky existence obcí, které z různých důvodů zanikly v desetiletích po 2. světové válce (těžba hnědého uhlí, stavba přehrad, vysídlení německého obyvatelstva), nebo jsou doklady hluboké minulosti odkryté archeologickým výzkumem.

lékárna

V podsbírce se nachází asi 900 ks sbírkových předmětů. Podsbírka představuje specifický komplexní a uzavřený soubor předmětů. Základem sbírky jsou předměty z 18. století a do muzea byly převedeny ze zrušeného alžbětinského kláštera v Kadani (lékárenský nábytek a vybavení lékárny). V roce 1992 byla sbírka doplněna lékárenskými předměty ze zrušených regionálních lékáren v Jirkově, Kadani a z Vejprt (18.–20. století). Rozšíření této podsbírky je limitováno její specifičností, při akviziční činnosti již nelze příliš počítat s větším objemem předmětů z místních historických lékáren.

militária

Základ sbírky tvoří starý fond původního chomutovského muzea a předměty převedené ze zrušených muzeí v Kadani a Jirkově. Sbírka byla v minulých letech průběžně doplňována moderními zbraněmi a vybavením například ze zrušených jednotek v Žatci nebo nákupem znehodnocených palných zbraní. Nejnovějším akvizičním cílem je získat zbraně a vybavení z období první republiky, druhé světové války a z období let 1950–1990. Zvláštní zřetel je samozřejmě brán na militaria spojená s okresem Chomutov. Celkem podsbírka obsahuje přes 500 kusů předmětů.

miniatury

Je to sbírka dr. Richarda Goldmanna a vytvořil ji na počátku 20. století. Později byla doplněna jen o dva kusy, jež svou kvalitou nedosahují úrovně původní sbírky. Podsbírka má vysokou uměleckou hodnotu, obsahuje práce významných miniaturistů ze všech hlavních oblastí produkce miniaturních portrétních obrázků.

místní tisky

V podsbírce se nachází asi 2 500 ks sbírkových předmětů. Podsbírka zahrnuje publikace, mapy, telefonní seznamy, kalendáře a výroční zprávy především z chomutovského regionu.
Sbírka je neustále doplňována nejen o nově vydávané materiály, ale i o publikace a katalogy k výstavám OMCV.

místní tisky časopisy

Podsbírka vznikla v roce 1969 a tvoří jí necelých 800 předmětů. Tvoří ji noviny vycházející na Chomutovsku a časopisy vydávané různými regionálními organizacemi a podniky. Základ sbírky tvoří noviny ze starého fondu muzea.

nábytek

V podsbírce se nachází skoro 400 ks sbírkových předmětů.
Převážnou část tvoří nábytek ze severozápadních Čech a z pohraniční krušnohorské oblasti. Sbírka však obsahuje i předměty z jiných částí Čech, z Evropy, a dokonce i z Asie. Sbírka vznikala různými dary, nákupy a konfiskacemi. Za 2. světové války konfiskací židovského majetku a po válce konfiskací majetku odsunutého německého obyvatelstva a konfiskací mobiliáře zámku Červený hrádek. Po válce byly do sbírky zařazeny i sbírkové předměty ze zrušených muzeí v Jirkově, Kadani a Vejprtech a z Domova řeholnic v Alžbětinském klášteře v Kadani. Z hlediska stáří exponátů jsou v podsbírce zastoupena různá slohová období: gotické, renesanční, barokní, empírové, biedermeierové, secesní, neorenesanční, neorokokové, Art Deco i současné. Mezi nejstarší jednoznačně datované sbírkové kusy patří tři cechovní truhlice: zámečníků (1586), sládků (1639) a bednářů (1670).

negativy a diapozitivy

V podsbírce se nachází ke 3 000 ks sbírkových předmětů.
Tato podsbírka obsahuje černobílé negativy a černobílé nebo kolorované diapozitivy na skleněných deskách různých formátů (převážně 9 x 13 cm, 10 x 15 cm a 13 x 18 cm). Výjimkou není ani formát 18 x 24 cm. Některé negativy nebo diapozitivy jsou na filmových podložkách. Stáří negativů a diapozitivů v podsbírce je v rozmezí let 1880–1950 a byly získány především převodem z muzejního fotoarchivu, méně již sběrem nebo darem. Záběry jsou hlavně z Chomutovska a blízkého okolí, zachycují města, obce, stavby, přírodu a společenské, kulturní nebo politické dění. Všechny fotografie jsou převedeny do digitální podoby.

filmy
V této podsbírce jsou němé i zvukové, barevné i černobílé filmy šířky 8 mm nebo 16 mm. Největší část této podsbírky tvoří soubor filmových dokumentárních materiálů tzv. Chomutovských filmových novin z let 1975–1989. Tato podsbírka obsahuje i amatérské 8mm filmy z Chomutovska. Filmy jsou převedeny do digitální podoby.

neurčená

nové dějiny

Sbírkový fond Nové dějiny je rozdělen do tří základních podskupin: archiválie, poštovní známky a vzpomínky pamětníků. Nejpočetnější podskupinou jsou archiválie uchovávající písemné prameny od 17. století do současnosti. Podsbírka se pravidelně rozšiřuje zejména díky zacílení především na listinnou dokumentaci, protože se pravidelně objevují nabídky na sběr zajímavých písemností, které nepodléhají zákonu o archivnictví, ale jsou významnými dokumenty o historii obyvatelstva v regionu.

numizmatická

V podsbírce se nachází široké spektrum mincí z různých koutů světa a různých období. Jsou v ní obsaženy mince starověké, středověké, novověké i moderní. Nejvíce je v podsbírce zastoupena oblast střední Evropy. Podsbírka byla budována postupně z různých nálezů a také z převodů od jiných muzeí. V posledních několika letech přibylo do sbírky díky akvizicím velké množství nových mincí. Aktivně je vytvářen soubor českých mincí v časovém horizontu od středověku až po současnost tak, aby v něm byla zastoupena většina nominálů platných na našem území. Celkem se ve sbírce nachází přes 1000 předmětů.

písemnosti a tisky

Podsbírka zahrnuje časové období od 1. poloviny 19. století až po 21. století. Podsbírka mapuje především práci kulturních zařízení na Chomutovsku. Uchovává plakáty, pozvánky na různé kulturní, sportovní, společenské nebo politické akce, kulturní kalendáře, letáky, jízdní řády, etikety aj.

pohlednice

Jádro podsbírky bylo vytvořeno nákupem celoživotní sbírky pohlednic chomutovského sběratele Roberta Krušiny. Tento soubor pohlednic byl přidán k původní muzejní podsbírce. Sloučením vznikla kvalitní sbírka pohlednic reprezentujících především město Chomutov. Časových rozsah podsbírky je v rozmezí od konce 19. století do současnosti. Nejvíce pohlednic pochází z první poloviny 20. století a zachycují města v období rakousko-uherské monarchie a prvorepublikového Československa. Podsbírka velmi dobře ilustruje každodenní život ve městech v první polovině 20. století. Akviziční záběr je směřován mimo jiné na pohlednice po roce 1945, jejich dosavadní zastoupení ve sbírce není dostatečné. Pohlednic se ve sbírce nachází přes 3000.

porcelán

V podsbírce se nachází necelých 1 800 ks sbírkových předmětů. Sestává z kadaňského a chomutovského fondu. Je přehledně uspořádána, na odborné zpracování dosud čeká.

posamenty

Sbírka mapuje výrobu posamentárních prací a krajek v celém Krušnohoří, obsahuje předměty od počátku 19. století po současnost. 20. století je zastoupeno i výrobou mimo oblast Krušných hor. Podsbírka vznikala z darů, koupí, sběrem a převodem z jiných muzeí. Sbírka obsahuje asi 16 500 kusů předmětů.

sbírka rašeliny

Tento sbírkový fond je pravděpodobně evropskou raritou. Jeho vznik je úzce spjat s těžbou rašeliny a se založením pokusné rašelinářské stanice v Hoře Sv. Šebestiána v roce 1899. Jejím prvním vedoucím se stal činorodý Hans Schreiber, který již od roku 1897 pořádal v Hoře Sv. Šebestiána kurzy o využití rašelinišť a těžbě i zužitkování rašeliny. Téměř z ničeho budoval a řídil práci nejen stanice, ale roku 1902 otevřel tamtéž jedinečné rašelinářské muzeum (neuvěřitelných 21 let před otevřením muzea chomutovského). V roce 1954 byla zbývající část exponátů převezena do tehdy Okresního vlastivědného muzea v Chomutově. Sbírkový fond tvoří především vzorky rašeliny z celé Evropy, součástí sbírky jsou také modely sušek a strážních věží, tabule s nákresy pomůcek, různých grafů a s herbářovými položkami, štočky z publikací vydávaných v pokusné stanici v Hoře Sv. Šebestiána, pomůcky při těžbě rašeliny a zajímavé nálezy učiněné při těžbě rašeliny. Tato sbírka se nachází na rozhraní mezi přírodovědnou a etnografickou

sklo

Sbírka sestává z kadaňského a z chomutovského fondu. Je přehledně uspořádána, na odborné zpracování dosud čeká. Obsahuje asi 450 kusů předmětů.

staré tisky

Zahrnuty jsou tištěné knihy z období od 16. po počátek 20. století. Převážná část fondu spadá do období baroka a 19. století. Ojediněle jsou zastoupeny rukopisy. Vzhledem k charakteru podsbírky obsahuje sbírka knihy tištěné v Čechách i v zahraničí. U většiny z nich není znám původní majitel. Tematicky jsou zastoupeny spisy teologické, historické, filosofické, liturgické knihy i praktické příručky typu kuchařských knih nebo technických postupů.

terče

Tato podsbírka není rozsáhlá, je však velmi zajímavá a cenná. Tematicky lze podsbírku rozdělit na terče slavnostní a žertovné. Původně byly vystaveny v reprezentačních prostorách ostrostřeleckého spolku v Jirkově na Borku a ostrostřeleckého spolku v budově bývalé střelnice v Chomutově.

textil

Charakter fondu je z pohledu historické dokumentace a z hlediska druhů materiálu převážně regionální. Ve sbírce je zastoupeno civilní oblečení domácí, pracovní a společenské z období konce 19. a z 20. století a domácí bytový textil převážně z 20. století. Politické a společenské dění lze sledovat na vývoji uniforem vojenských, celních, železničářských a hornických. Součástí podsbírky jsou také církevní textilie, ornáty, štoly apod. Nejpočetnější zastoupení mají prapory a stuhy k praporům. Jsou regionálního charakteru a dokumentují spolkovou činnost na přelomu 19. a 20. století. V současné době je fond doplňován zejména o textilie z 60., 70. a 80. let 20. století, a to z důvodu potřebnosti těchto předmětů k charakteru výstav pořádaných muzeem.

věda, technika …

Podsbírka obsahuje převážně předměty z elektroenergetiky, elektroniky a hornictví.

výtvarné umění

Obrazy
Podsbírka obsahuje malby, kresby a grafické listy z období od pozdní gotiky až po současnost. Cílem sbírky je vytvořit soubor výtvarných děl zachycující uměleckou produkci na území bývalého okresu Chomutov a také uchování uměleckých děl, která nevznikla na vytyčeném území, ale souvisejí s ním svým obsahem nebo místem, pro které byla vytvořena. Podsbírka je pravidelně doplňována i o díla současných umělců působících v našem regionu. Celkem obsahuje skoro 3000 výtvarných děl.

Plastiky
Obsahuje díla z období od gotiky až po 20. století. Převážná část fondu spadá do období baroka a 19. století, významnou částí je soubor gotických soch. Zaměření podsbírky je shromažďovat, uchovávat a prezentovat díla, která vznikla na území bývalého okresu Chomutov nebo byla určena pro výzdobu místních, především církevních objektů.