Oblastní muzeum v Děčíně, p.o.
Jádro sbírek Oblastního muzea v Děčíně tvoří předměty z někdejších původních městských muzeí Děčín, Podmokly, Česká Kamenice, Benešov nad Ploučnicí, Jílové a Šluknov. Historii Šluknovského výběžku mapují pobočky ve Varnsdorfu a Rumburku. Mezi nejcennější exponáty patří kolekce gotického a moderního výtvarného umění, archeologické předměty z tzv. Palmeho sbírky či obrazová sbírky ze zámků Jílové a Lipová. Od r. 1969 se děčínské muzeum specializuje také na dějiny lodní dopravy, především na Labi. Disponuje proto jednou z největších knihoven o plavbě a vlastní i rozsáhlý fotoarchiv plavidel, sbírku starých vodních map Labe a Vltavy, soubor konstrukčních nákresů a plánů a mnohé další reálie dokumentující tento způsob dopravy.
Sbírky
Archeologie
Je tvořena nálezy z děčínského regionu - Bělá, Boletice, Benešov nad Ploučnicí, Děčín, Dobkovice, Františkov, Choratice, Chrochvice, Jedlka, Jetřichovice, Křešice, Podmokly, Sněžník, Těchlovice, Vysoká Lípa. Ukázky i ze sousedních regionů, např. Ústecko - Neštěmice, Blansko, Hrbovické, Střekov, Ústí nad Labem, Valtířov; Českolipsko - Horní Police, Žandov, Dolní Prysk, Dřevčice a jiných lokalit, např. Praha. Některé exponáty pochází ze zahraničí - Clementia (římská stanice na Dunaji. Sbírka dokumentuje časové období od paleolitu po vrcholný středověk. Základem je tzv. Palmeho sbírka a starý sbírkový fond muzea v Děčíně a muzea v Podmoklech.
Bohoslužebné náčiní
Sbírka obsahuje předměty z okresu Děčín a z Čech.
Soubor předmětů pochází ze starého sbírkového fondu muzea v Děčíně. Jedná se textilie, kadidelnice, relikviáře, zvonky, měšce, věčná světla a monstrance. Kostru sbírky tvoří předměty z 18. - 19. století, nejstarší je gotická monstrance z let 1510 - 1520.
Fond Archeologického ústavu
Sbírka obsahuje archeologické nálezy z výzkumu na Mariánské louce (bývalý areál koupaliště) v Děčíně, archeologické nálezy ze středověké sklárny v Doubici u Chřibské.
Fotografie
Sbírkové předměty pochází především z Děčína, okresu Děčín, regionu severovýchodních Čech, ale i z ciziny. Ve sbírce jsou zastoupeny ateliérové fotografie, fotografie dokumentující spolkový, sportovní a společenský život, významné události a přeměnu životního prostředí
Grafika
Předměty ve sbírce pochází převážně z okresu Děčín, severovýchodních Čech, Čech a ciziny, především Německa (Sasko, Saské Švýcarsko, Lužice).
Sbírka dokumentuje především 19. a 20. století, ale jsou zastoupeny i starší grafické listy z 18. století. V grafické sbírce jsou uloženy návrhy na siderolitové výrobky firmy Schiller a syn, veduty Děčína, Českého a Saského Švýcarska.
Historický dokument
Děčín, Děčínsko, okres Děčín, severovýchodní Čechy. Sbírka dokumentuje především období po roce 1918, mezi dvěma světovými válkami, a od roku 1945 po současnost. K nejzajímavějším patří kolekce dokumentů a předmětů k pracovnímu táboru Rabštejn, dokumentace a trojrozměrné předměty k zaniklým organizacím a podnikům, např. DESTA Děčín, KOH-I-NOOR Děčín.
Historie
Předměty ve sbírce většinou pochází z území děčínského regionu, dále ze sousedních regionů, celého území Čech, z Německa (Sasko a Lužice), Rakouska a jednotlivé kusy z ostatních zemí Evropy. Nejstarší předměty pochází ze 17. století, základ tvoří předměty z 18. a 19. století, Sbírka je rozdělena do několika tematických skupin: cín, hodiny, osvětlovadla, kancelářská technika, informační tabule, nářadí, náčiní, betlémy a betlémové figurky, oděvní textilie, prapory a militaria.
Keramika
Sbírka obsahuje sbírkové předměty převážně z Děčína, děčínského okresu, Teplicka, Ústecka, Čech a také ciziny - hlavně Německa, Rakouska a Itálie. Nejstarší předměty pochází ze 17. století. Základ sbírky tvoří předměty z 18. a 19. století. Ve sbírce jsou zastoupeny výrobky ze siderolitu firmy Schiller a syn, Jílové, Bělá, kamenina zn. Palme, porcelánové výrobky z firmy Amphora Trnovany, Dubí u Teplic, firmy Mareš Ústí nad Labem.
Knihy
Část knižního fondu pochází ze starého sbírkového fondu muzea v Děčíně, postupně je doplňován nákupy a dary. Značná část knih pochází z přelomu 19. a 20. století a průběhu 20. století. Sbírku tvoří především regionální literatura a skupina knih s náboženskou tématikou (především modlitební knížky). Staré tisky tvoří malou skupinu sbírkové knihovny.
Muzeum Rumburk
Předměty ve sbírce pocházejí většinou z Rumburku, jeho okolí, okresu Děčín, Čech, střední Evropy, Lužice, Saska, Německa, Rakouska. Nejstarší předměty - archeologické nálezy - pochází z paleolitu, dále sbírka obsahuje sklo, keramiku, hodnotný lidový nábytek, stylový nábytek, obrazy Augusta Frinda, pozůstalost hudebníka a skladatele Augusta Stradala - posledního žáka F. Liszta, hodnotný soubor zbraní, hodin, textilií, betlémů, nářadí a historických dokumentů týkajících se především událostí na konci 1. světové války - Rumburské vzpoury. Základ sbírky tvoří předměty z 18. a 19. století. Platidla, medaile a plakety, papírová platidla, odznaky, řády a vyznamenání, nářadí a náčiní, zbraně, hodiny a přístroje poháněné hodinovými strojky, textilní stroje a přístroje, kancelářská technika, betlémové figurky, drobné devocionálie, pečetě a razidla, textilní vzorkovnice.
Muzeum Varnsdorf
Stěžejní část sbírky byla vytvořena již před rokem 1945. Od svého vzniku byly zaměřeny především na minulost Varnsdorfu a jeho nejbližšího okolí v 19. a 20. století. Sbírkové předměty pochází z Varnsdorfu, okresu Děčín, Čech, Horní Lužice, Německa a Rakouska. Základem byly menší sbírky místních spolků (střelecký spolek, dobrovolní hasiči, tělocvičný spolek, pěvecký spolek), ve kterých se nacházely pietně uchované doklady o jejich minulosti, jako například prapory, kroniky, uniformy, terče. Postupně se nashromáždila celá řada historických předmětů a písemností. Varnsdorf je spojen především s textilní výrobou a největší část sbírky s ní také souvisí. Nejpočetněji jsou ve sbírce zastoupené vzorníky látek od místních výrobců. Mezi nejvzácnější sbírkové předměty nepochybně patří soubor koptských tkanin ze 4. - 12. století našeho letopočtu, který byl znovuobjeven v roce 1961 při úklidu půdních prostor internátu n. p. Elite Varnsdorf. Tkaniny pochází ze sbírky obchodníka a egyptologa Theodora Grafa z Vídně a sloužily jako učební pomůcka v odborné textilní škole ve Varnsdorfu.
Nábytek
Sbírka obsahuje sbírkové předměty převážně české a středoevropské provenience, především Německa. Základ tvoří sbírkové předměty z 18. a 19. století, nejstarší je z 1. poloviny 18. století, nejmladší z 1. poloviny 20. století. Typy nábytku - skříně, truhly, sekretáře, sedací nábytek, stoly, odkládací stolky, zrcadla, kredence, příborníky.
Národopis
Sbírkové předměty pochází převážně z okresu Děčín, severovýchodních Čech, ale i ze zahraničí, především Německa (Sasko a Lužice). Základ sbírky tvoří předměty z 19. a počátku 20. století, nejstarší pochází z 18. století. Sbírka je tematicky rozdělena do několika celků: podmalby, provoz domácnosti, řemeslnické nářadí, lidový nábytek, lidová umělecká tvorba.
Negativy
Většina sbírkových předmětů pochází z Děčína a okresu Děčín 19. - 20. století. Nejstarší část sbírky tvoří soubor skleněných negativů.
Numismatika
Sbírkové předměty pochází z oblasti Děčín, okres Děčín, Čechy, Německo, Rakousko-Uhersko, Rakousko, Polsko, Evropa, svět. Obsahuje numismatický materiál přibližně od 3. století př. n. l. až po současnost. Jádro tvoří materiál spadající do 17., 18. a především 19. a 20. století. Sbírka je tematicky rozdělena do několika celků: mince, papírová platidla, nouzová platidla, medaile, regionální medaile, odznaky, řády a vyznamenání, nálezy mincí.
Obrazy
Předměty ve sbírce pochází převážně z okresu Děčín, severovýchodních Čech, Čech a ci¬ziny, především Německa (Sasko, Saské Švýcarsko, Lužice), a prezentují období 17. až 20. století.
Sbírka obsahuje kolekci portrétů rodu Thun-Hohenstein, portrétní galerii ze zámku v Lipové z 18. a 19. století, veduty města Děčína a Labského údolí z 19. a poč. 20. století, zajímavá je kolekce ikon z 18. a 19. století, kolekce střeleckých terčů z 19. století a soubor moderního umění z bývalé Městské galerie v Děčíně.
Plastika
Plastiky ve sbírce pochází převážně z okresu Děčín, severovýchodních Čech, Čech a ciziny, především Německa (Sasko, Saské Švýcarsko, Lužice), a představují období 15. - 20. století. Většina předmětů pochází z 18. - 19. století. Až na výjimky sbírku tvoří kolekce plastik s církevní tematikou, nejzajímavější součástí kolekce jsou unikátní gotické plastiky.
Plavba
Předměty ve sbírce pocházejí z území ČR, historického území Rakouska-Uherska, pří¬padně dnešního Německa. Česká republika je regionálně zastoupena především Děčínskem a hlavním městem Praha. Jádro sbírky tvoří exponáty z 20. století, nejstarší předměty pocházejí z 18. a 19. století Sbírka je členěna do tří hlavních tematických celků - modely lodí a další techniky různých měřítek. Druhou tvoří předměty ze skutečných lodí, rozměrově přijatelné pro depozitáře. Poslední částí jsou dvourozměrné předměty především k tématu říční plavby.
Pohlednice
Děčín, Podmokly, Děčínsko, České Švýcarsko, okres Děčín, sousední regiony, Čechy, cizina - především Německo (Saské Švýcarsko). Převážná část sbírky dokumentuje vývoj města a regionu konce 19. a 1. poloviny 20. století. Nejstarší sbírkové předměty pochází z konce 1. poloviny 19. století. Fond se digitalizuje.
pomocná
Příroda - botanika
Jedná se o herbáře dokumentující flóru na území Děčínska od konce 19. století do konce 1. poloviny 20. století. Část pochází ze starého sbírkového fondu muzea v Děčíně, zbytek byl doplněn v 60. letech 20. století.
Příroda - entomologie
Entomologická kolekce pochází ze starého sbírkového fondu muzea v Děčíně, byla založena na počátku 20. století, sběry pochází z lokalit Děčín, okres Děčín a dalších lokalit Deutschböhmen.
Příroda - mineralogie
Sbírka obsahuje sbírkové předměty především z okresu Děčín, ukázkově z celého světa. Minerály a horniny regionálního původu pochází nejčastěji ze starého sbírkového fondu muzea v Děčíně, ostatní exponáty byly doplněny v 80. letech 20. století.
Příroda - paleontologie
Sbírkové předměty pochází z okresu Děčín, ale z celé Evropy – především z Německa. Zastoupeny jsou především třetihorní zkameněliny.
Příroda - zoologie
Sbírku tvoří kolekce dermoplastických preparátů ze starého sbírkového fondu muzea v Děčíně a několik kusů ze zámku v Jílovém. Jedná se především o preparáty ptactva, v mnohem menším počtu i savců. Část sbírky tvoří trofeje. V řádu desítek kusů jsou zastoupeny též mimoevropské druhy.
Rumburk - staré tisky
Střední Evropa, Německo, Itálie, Francie
Soubor starých tisků byl do muzea v Rumburku svezen z neznámých lokalit na Rumbursku tehdejším kurátorem sbírek p. Demlem. Základ kolekce tvoří bývalá kapucínská knihovna obsahující tisky ze 17. a 18. století, nejstarší byl vydán v roce 1516. Počet kusů 885.
Sklo
Sbírka obsahuje předměty převážně z děčínského okresu, severních Čech a zahraničí - především Německa. Nejstarší předměty tzv. humpeny, pochází z 16. – 18. století. Základ sbírky tvoří předměty z 18. století ( prysky - nádobky na rosolku, ryté a hutně zpracované sklo, mléčné malované sklo) a ryté sklo z 19. století. Zajímavá je kolekce hutního skla podle návrhů L. Smrčkové ze 70. let 20. století a předměty z ateliéru Petra Ratha v Kamenickém Šenově.