Brána ke sbírkám Ústeckého kraje Brána ke sbírkám
Ústeckého kraje


aktuální počet sbírkových předmětů: 2069

Oblastní muzeum v Lounech, p. o.

Oblastní muzeum v Lounech, p. o.

Městské muzeum bylo založeno roku 1889. Nacházelo se v zadním traktu nově zbudované radnice, na jejímž nádvoří bylo zřízeno také lapidárium. Musejní spolek v Lounech rychle získával cenné předměty jednak z darů místních občanů, jednak sám cílevědomě rozšiřoval sbírky. Během okupace se muzejní sbírky dostaly do synagogy a teprve v padesátých letech muzeum získalo svou vlastní budovu – dům Sokolů z Mor s pozdně gotickým arkýřem a klenutou gotickou síní. Tehdy se od muzea oddělil archiv a městské muzeum, které se od počátku soustředilo na celé Lounsko, se stalo institucí okresní. Roku 1966 se osamostatnilo další oddělení muzea a vznikla tak Galerie Benedikta Rejta. Po rozsáhlé rekonstrukci muzejních budov našla v domě Sokolů z Mor místo historická expozice a v sousedním domě přes uličku přírodovědná. Protější budova, bývalá lékárna U bílého jednorožce, slouží jako správní sídlo muzea. V roce 1994 se muzeum významně rozšířilo převzetím Archeologického skanzenu Březno u Loun. V letech 2002 až 2012 patřil pod muzeum i tehdy renovovaný Nový Hrad u Jimlína.

Lounské muzeum sbírá předměty, které mají vztah především k našemu regionu. Významnými fondy jsou například sbírky historické fotografie nebo numismatiky, součástí knihovny je i klášterní knihovna augustiniánů v Dolním Ročově, obsahující řadu starých tisků. Ze zajímavých přírodovědných předmětů vynikají např. zkamenělé ryby, herbáře nebo entomologické sbírky. Kvalitní je archeologický fond s mnoha pravěkými nádobami či cínovým pokladem z Řisut. Mezi zajímavé muzejní exponáty patří soubor různých cechovních věcí nebo perníkářské formy. Z novějších přírůstků lze uvést část pozůstalosti českého historika a diplomata Vlastimila Kybala.

Sbírky

Archeologická

Archeologická podsbírka se pyšní bohatým souborem šperků, keramických nádob, zbraní, nářadí i nástrojů a dalších dokladů lidské činnosti. Mezi zajímavé keramické nádoby patří urny z doby římské, celé tvary typických řivnáčských džbánů s uchy, plaňanské i nálevkovité poháry, výrazně zdobené amfory z období kultury kulovitých amfor.

Botanická

Botanickou podsbírku tvoří převážně cévnaté rostliny a jen malou částí jsou zastoupeny houby. Sběrná oblast botanických položek je převážně z oblasti severozápadních Čech a to z území bývalého okresu Louny (Lounsko, Žatecko a Podbořansko), CHKO České středohoří a přírodního parku Džbán.

Dějiny současnosti

Podsbírka vznikla původně jako Dějiny socialismu, čemuž odpovídá charakter necelé první poloviny fondu. Tu tvoří především písemnosti, mapující komunistickou minulost regionu. Většinou se jedná o písemnosti z doby státního socialismu a propagační materiály. Poměrně výraznou složkou je sbírka plakátů. Dalším významným souborem je bývalá knihovna regionálního komunistického politika Františka Lázny, která čítá bezmála 100 inventárních čísel.

Etnografická

Přestože se nejedná o rozsáhlou podsbírku, je v ní uchováváno několik zajímavých souborů. Jedním z nich jsou kraslice (65 inv. čísel), dalším perníkové dřevěné formy (55 inv. čísel). Třetí největší kolekcí jsou oděvy, především kroje či jejich části (čepce, stuhy etc.). Tyto sbírky však nereflektují region, ale celou zemi, tj. Československo. Posledním větším souborem je řemeslnické či zemědělské náčiní především z regionu. Nejstarším předmětem v podsbírce je dřevěné vědro datované do roku 1726.

Geologická

Podsbírka je rozdělena do tří skupin – paleontologie, petrologie a mineralogie. Nejrozsáhlejší jsou sbírky zkamenělin (1100 ev. čísel), dále pak hornin (733 ev. čísel), a nerostů (485 ev. čísel). Předměty byly získány především terénními sběry a z geologických vrtů, nemalou část však tvoří také staré sbírky škol a muzeí. Pro badatele jsou nejzajímavější unikátní vzorky druhohorních ryb v opuce Holopteryx sp. a Osmeroides lewesiensis, dále pak kolekce fosilizovaných dřev.

Historická fotografie

Podsbírka zahrnuje jak papírové fotografie, tak negativy, diapozitivy a skleněné desky snímků původem převážně z Lounska či nejbližšího okolí (např. Žatec, Most). Zachycují zejména krajinu, budovy, osoby a různé akce od 60. let 19. století po současnost. Podsbírka rovněž obsahuje staré pohlednice z celého světa, jež se do lounského muzea dostaly např. v rámci historické akvizice souboru jedné sbírky pohlednic, nebo žánrové pohlednice (vánoční či velikonoční), které se používají při tematických výstavách.

Historie

Tvoří ji široké spektrum předmětů – od potřeb každodenního života až po výtvarné umění. Obsahuje věci z pestré škály oborů: sochy i obrazy, textil, různé řemeslnické nářadí a přístroje, hudební nástroje, keramické, skleněné či kovové nádoby apod. Nejstarší pocházejí ze středověku a nejmladší z 20. století. Podsbírka se zaměřuje na dokumentaci dějin regionu Lounska, ovšem se širokým přesahem, aby mohla dobře doprovodit nejrůznější tematické výstavy a expozice.

Nástroje a přístroje

Numizmatická

Podsbírka zahrnuje nejen platidla – mince a bankovky, ale i odznaky, medaile, plakety, řády a vyznamenání, kovové známky a různou drobnou dekorativní plastiku z oboru faleristiky. Období vzniku předmětů je tak od počátků, tedy od antiky po současnost. Co se týče platidel, zaměřuje se sbírka na území Čech a Moravy, ale v menší míře také na přilehlá území – Slovensko, Rakousko, Sasko, Slezsko, Německo, Maďarsko a další. Do sbírky se ovšem dříve dostaly spíše na ukázku i jednotlivé mince či bankovky z mnohem vzdálenějších krajin a světadílů.

Písemnosti

Regionální knihovna Lunensií

Regionální knihovnu Lunensií tvoří literatura zachycující vývoj města Loun a regionu, drobné tisky a knižní produkci regionu v 19. – 21. stol. Součástí podsbírky jsou také knihy ze zrušených školních knihoven či klubové knihovny. Do podsbírky náleží literatura vydávaná nebo vznikající v regionu, spisy autorů v regionu žijících, působících, narozených nebo literatura o nich (Jaroslav Vrchlický, Konstantin Biebl, Karel Konrád, Emil Filla, Jaroslav a Kamil Hilbertovi, Emil Juliš, František Fajtl, Jan Evangelista Chadt Ševětínský aj., literatura pojednávající o městu Louny (dějiny, architektura, památky, podniky a instituce aj.) a regionu, historie obcí, příroda, archeologie, dějiny, knihy mající provenienční záznamy či vztah k regionu.

Sbírková knihovna Oblastního muzea v Lounech, příspěvkové organizace

Sbírková knihovna obsahuje rukopisy, staré tisky od roku 1500 do roku 1800, kramářské písně a částečně i knižní produkci 19. století, zvláště kvalitní je sbírka české obrozenecké literatury. Tento fond je ucelenou sbírkou, v zásadě se nerozšiřující. Do budoucna je ale možné doplnit podsbírku o některý mimořádný exponát dokladující dějiny knižní kultury.

Textil

Zoologická

Zoologickou podsbírku tvoří převážně sbírka hmyzu (1.786 ks) a to hlavně brouci a jen malou částí jsou zastoupeny dermoplastické preparáty (60 ks). Sběrná oblast hmyzu je převážně z oblasti severozápadních Čech a to z území okresu Louny (Lounsko, Žatecko a Podbořansko), CHKO České středohoří a přírodního parku Džbán. Část sbírky tvoří sběry brouků z dalších míst z Čech a Moravy. Zastoupeny jsou zde i sběry ze zahraničních lokalit ze Slovenska, Maďarska, Bulharska, ojediněle i z některých dalších, převážně evropských zemí. Jedná se hlavně o sběry, které muzeum získalo darem.