Brána ke sbírkám Ústeckého kraje Brána ke sbírkám
Ústeckého kraje


aktuální počet sbírkových předmětů: 2069

Severočeská galerie výtvarného umění Litoměřice, p.o.

Severočeská galerie výtvarného umění Litoměřice, p.o.

Severočeská galerie výtvarného umění, v Litoměřicích, příspěvková organizace, byla založena v roce 1950 v Ústí nad Labem jako Krajská galerie. S krátkou zastávkou v Teplicích se již jako Galerie výtvarného umění přesunula v roce 1956 do Litoměřic, kde byly její výstavní prostory veřejnosti zpřístupněny v roce 1958. Od roku 1976 používá svůj současný název Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Galerie sídlí v několika významných nemovitých kulturních památkách, historických domech v centru městské památkové rezervace v Litoměřicích. Je jedním z nejvýznamnějších muzeí umění ústeckého regionu, ve svých sbírkách má přes 7 tisíc obrazů, kreseb, grafik a plastik. Soustředí se na dokumentaci českého výtvarného umění od 19. století do současnosti, evropsky významnou součástí jejích sbírek je soubor československého insitního umění a art brut. Kromě stálých expozic Diecézního muzea a Muzea insitního umění zpřístupňuje Severočeská galerie výtvarného umění veřejnosti výstavy ve své hlavní výstavní budově v Michalské ulici a v prostorách sekularizovaného barokního kostela Zvěstování Panny Marie v Litoměřicích.

Sbírky

Do

Dp

kresba a grafika

Nejpočetnější podsbírka Severočeské galerie se snaží mapovat vývoj české umělecké kresby a grafiky 19. a 20. století, obsahuje však i unikátní autorské celky, např. reprezentativní kolekce děl Alfreda Kubina, Bohuslava Reynka nebo Michala Ranného. Díla zařazená do podsbírky jsou provedena různými technikami (kresby pastelem, akvarelem, rudkou, uhlem, tužkou či tuší, lepty, litografie, suché jehly, dřevořezy, linoryty), součástí podsbírky je také tvorba insitních umělců.

malba

Většina obrazů zařazených v podsbírce pochází z období 19. a 20. století s průřezovým zastoupením českého výtvarného umění a zvláštním důrazem na reprezentaci hlavních tvůrčích a skupinových proudů 60. - 90. let 20. století. Podsbírka obsahuje také díla regionálních umělců, její součástí je rovněž rozsáhlá kolekce československého insitního umění a art brut. Technologicky převažují oleje na plátně či lepence, případně tempery, většina děl je rámována.

plastika

Podsbírku plastik tvoří soubor figurální, abstraktní, konstruktivistické i reliéfní tvorby. Převažují plastiky ze dřeva nebo kamene, soudobá tvorba využívá také další materiály, např. hlínu, sádru, sklo, dráty, umělou hmotu apod. Většina plastik ve sbírce je z 19. a 20. století, s výjimkou několika málo děl z období 14. až 18. století. Součástí podsbírky je také tvorba insitních umělců.